Jag har inte försvunnit! Jag är kvar! Hoppas ni också är det! Här får ni se vad jag har haft för mig den senaste tiden:
Ännu förra veckan var vi hemma på Åland och pysslade på. Här testad Hjalmar sin födelsedags present som han fått av Renee och Christian. Allt med knappar på och som låter, är väldigt populärt just nu.
Helgen innan åkte jag, Lina och Hjalmar över till Stockholm över dagen för att träffa Heidi och Carro medan Juni var på Enklinge med mamma och pappa.
Vi ses så sällan just nu för det är så mycket i allas liv och alla bor på olika platser.
Så jag var så himla glad att bara få hänga med dem, fysiskt i verkliga livet, även om så för bara några timmar.
Vi åt jättegod brunch på Urban Deli
och vandrade omkring i mina gamla kvarter på söder.
Titta, här bodde jag i ett annat liv 😉
Sedan gick vid till fotografiska museet där Hjalmar till sin stora lycka kunde springa omkring
och göra andra gymnastiska övningar.
Det här fotografiet blev jag extra förtjust i.
Finisar! ❤️❤️
Tillbaka på Åland igen, lekte vi i snön.
Det blev milt några dagar och Juni var så nöjd över att kunna göra en snögubbe. 😊
En dag var jag till min kusin Robbe. Hans dotter Elsa, som jag är gudmor till, fyllde år och det var kul att kunna vara där och fira henne. Hjalmar är rätt så skeptisk när de kommer till famnar han inte känner igen, så här var jag bara tvungen att ta en bild. I Robbes famn gick det nämligen bra.
Resten av tiden på Åland jobbade jag mest. Jag gjorde en hel hög med intervjuer och skrev även en hög med artiklar medan Juni och Hjalmar gjorde detta:
Jag är så glad att vi fick så fina och vintriga dagar och att de fick uppleva snön i alla dess former.
Och mysa med mormor och morfar i soffan.
I fredags var det sedan dags för oss att resa tillbaka till Barcelona. Som ni ser börjar de bli vana 😉
Vi flög på kvällen och min plan var att de skulle sova på flyget, vilket de gjorde, men vi råkade ut för förseningar och kom inte hem till lägenheten före halv två på natten. Då var klockan halv tre i våra kroppar med åländsk tid. Så nja, jag vet inte om det var så bra idé. Vi är alla fortfarande jättetrötta.
Följande morgon svepte jag i mig några koppar kaffe och fixade mig i ordning.
Jag skulle nämligen guida detta sköna gäng genom “mitt Barcelona” och ta med dem på en matlagningskurs. Men om det får ni läsa mera nästa gång.
Kram och puss så länge!