En jobbfredag i bilder

Jag tänkte att jag skulle visa er hur en vanlig jobbdag kan se ut för mig. Egentligen ser alla rätt så olika ut men det här gjorde jag i fredags.

Jag började morgonen med att knalla in till Gracia. Det tar cirka 20 minuter. Det finns flera kaféer i närheten av där vi bor men jag försöker få in lite mer vardagsmotion i mitt liv och väljer därför kaféer lite längre bort för att börja morgonen med några sköna steg.

Så här såg första kaféet ut för dagen. Här är internet rätt så bra och ingen i personalen brukar titta snett om man sitter lite för länge med samma kopp kaffe framför sig. Det kan annars vara lite klurigt. Därför byter jag ofta kafé flera gånger per dag.

Denna dag stod en lördagsintervju högst på listan så jag fixade med det och sedan

tog jag mig friheten att faktiskt gå och fixa mina fötter. En sådan där lyxig grej som man ibland kan göra när man är sin egen.

Kände mig så nöjd och glad efteråt. Jag har alltid haft problem med mina fötter. Nageltrång och stora sprickor på hälarna så fort som sommaren kommer. Ibland får jag riktigt tokigt med riktiga infektioner och allt och linkar fram. Men sedan jag börjat gå regelbundet på fotvård har det blivit bättre.

Efter den pausen som blev lite längre än vad jag hade tänkt, satte jag mig ner på ett annat kafé och jobbade, närmare vårt hem.

Innan jag vid två gick hem till mina finisar.

När det sedan var dags för fika på balkongen kom Anna över till oss. Vi umgicks när jag bodde i Stockholm och vi har inte setts på flera år. Hon var i Barcelona för att gå på musikfestivalen Primavera Sound och det var så roligt att uppdatera oss på varandras liv. MYCKET har hänt sedan sist.

Hon är förresten ordningskonsult och har en jättefin blogg som ni kan spana in här.

Sedan när vi fikat klart och Edu kommit hem från jobb gick jag iväg till ett tredje kaféet för dagen och jobbade lite till. Så går det när man tar en paus mitt på dan. Men det var det värt 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s