Sommarlivet

Vi är på Åland. Vi har sommarlov. Och jag njuter så. Av att inte kolla mejl, inte prestera, inte stressa och rusa på. 🌼

Jag visste nog, men insåg kanske ändå inte hur stort behov jag hade av den här pausen, innan jag tog den.

Jag känner så starkt att min hjärna behöver just det jag gör nu: vilar från alla kom-ihåg-lappar, alarm och att-göra-listor. Under det senaste året har det varit allt för många kvällar med jobb i soffan efter att barnen lagt sig.

Och springandet med andan i halsen efter deadline och inlämningar som håller på glider mig ur händerna. På samma gång som jag knappt sovit på nätterna med Hjalmar – finisen som vaknar hela tiden.

Därför har jag även haft ett uppehåll här på bloggen. Jag ville inte pressa mig att skriva. Jag ville skriva när jag hade lust. Och det hade jag idag. ❤️ Vi hörs snart igen!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s