En sak jag saknar i mitt liv just nu är olika kulturella upplevelser. Med två småttingar är det svårt att få tid att gå och se någon ny utställning, gå på konsert eller bara se en helt vanlig film på bio.
Jag vet att den tiden kommer igen men ett nyårslöfte till mig själv är att försöka vara lite mer kulturell tillsammans med barnen. Vi tillbringar ju mycket tid i en stad med ett stort kulturellt utbud, både för stora och små.
Så nu när det är som kallast och ruggigast i Barcelona har vi passat på att spana in vad det finns för aktiviteter för barn och gått på museum på helgerna.
Vi började för några veckor sedan med ett museum som heter Museu de Ciències Naturals de Barcelona och ligger nere vid stranden i närheten av Parc del Forum.
Det bästa med det här stället är att det finns som ett speciellt rum för barn i alla åldrar där de får prova på och känna på olika föremål och saker.
Hjalmar tyckte bäst om att krypa omkring på golvet och känna på allt han kunde hitta
Medan Junis favoriter var att titta på små saker på nära håll med ett förstoringsglas eller titta på fjärilar och små partiklar i ett mikroskop. Vi var säkert där i rummet i en timme och bara lät dem härja fritt, vilket jag tycker var det bästa med stället. Att själva idén var att de fick röra och ta på allt.
Hjalmar hade just lärt sig gå då och det var också skönt med alla stora ytor de kunde röra sig och springa runt omkring på.
Annars var jag inte så imponerad av den permanenta utställningen ut ett barns perspektiv eftersom den mest bestod av olika stenar och material och utan några interaktiva zoner. Däremot fanns ett häftigt dinosaurieskelett som Juni tyckte om och den interaktiva verkstaden gör att museet helt klart är värd ett besök.
För två veckor sedan bestämde vi oss för att spana in ännu ett museum. Det ösregnade ute så det var en perfekt dag för sådana aktiviteter.
Vi åkte till museet Cosmo Caixa, som är Barcelonas vetenskapscentrum.
Jag måste säga att detta verkligen är sådant häftigt museum som jag rekommenderar att åka till, utan barn eller med barn i alla åldrar.
Museet har vunnit flera europeiska priser och påminner lite om Tom Tits i Sverige där man får prova på olika vetenskapliga experiment.
Juni gillade dinosaurie-avdelningen
och att se hur hennes skugga förvandlades till olika färger
Men allra roligaste var den tropiska skogen som finns inrymt i museet. Här är det fuktigt och varmt precis som i djungeln och vi fick se allt från ormar och olika exotiska fåglar till pirayor och hajar som simmade omkring i vattnet.
Detta museum skulle kräva flera dagar för att utforska på djupet så jag är säker på att vi åker hit igen.
Juni pratar fortfarande om denna sköldpadda som hon nästan kunde ta på och
och Hjalmar gillade att lyssna på djungelns alla ljud.
På museer finns även olika verkstäder och workshop för barn att delta i, anpassade efter olika åldrar. Vad sägs om en workshop helt dedikerad till slime eller såpbubblor? Men det får bli en annan gång. Ska du delta i de verkstäderna behöver du planera ditt besök lite på förhand eftersom verkstäderna hålls vid vissa tidpunkter.
Vad kul m museum!! 👍😘