I lördags var det skinande sol och perfekt morgon
för frukost på terassen.
Vi hyrde den här lägenheten över natten och eftersom det är lågsäsong här nu kommer man undan med att betala ett billigt pris.
Därefter åkte vi iväg till byn Toroella de Montgri för att köpa saker att grilla till lunch och annat gott.
Sedan for vi mot stranden.
Gruppfoto
Vi låg där en stund men när det började blåsa eftermiddagsbris kändes det lite kyligt. Solen är varm, men luften sval.
Så vi körde hem till huset och började fixa lunch
till efterrätt åt vi dessa bakelser som är tradition att äta här under alla helgona. De består av marsipan och rostade pinjenötter. Jättegoda, men mäktiga.
och så kaffe till det så klart.
Därefter åkte vi ut på en liten eftermiddagstur och besökte en by där tre tanter har en marmeladaffär.
De har fått massa priser för dina marmelader och jag var nyfiken på att smaka.
De lagar marmelader av roliga kombinationer som choklad och hallon och jordgubbar och rabarber. Några fick följa med mig hem.
I butiken har det även ett litet marmeladmuseum
och i köket står tanterna själva och rör i grytorna.
Min absoluta favorit är vanlig klassisk apelsinmarmelad.
Utanför butiken hade det redan hunnit bli mörkt
och vi strosade runt lite i byn innan vi åkte hem.
Till min stora förtjusning spelade de swing-musik nere vid hamnen och dansade lindy hop. Det gjorde mig på superbra humör.
Överhuvudtaget en väldigt skön och avslappnad lördag i goda vänners sällskap. Nu är jag redo för en jobbvecka igen.