För första gången firade vi alltså då spanks/svenskt/åländsk midsommar på Costa Brava. Stranden fick utgöra det spanska inslaget så vi började med en lång förmiddag på stranden.
När det sedan var dags för lunch åkte vi tillbaka till huset och fixade oss fina.
Carro hade släpat med sig nypotatis, sill, knäckebröd, Västerbottenost och Kalles kaviar. Med spansk skinka, manchego, ägghalvor och några röror jag lyckades laga på creme fraiche fick vi till ett rätt så likt midsommarbord.
Carro var nöjd.
Till efterrätt jordgubbar med mascarpone-kräm.
Efteråt var jag så mätt och belåten att jag bara satte mig ner och njöt en stund.
Heidi och Björn.
Våra fina husägare njöt av sin lunch i skuggan av trädet
De har en sådan fin gård med tupp, höns, getter och massa odlade grönsaker.
Vi bestämde oss för att se oss lite omkring.
Fälten har redan hunnit blivit augusti-bruna här.
Byn Fontanelles där huset ligger.
Carro
Sedan blev vi på lekhumör.
Hej!
Skål!
Edu
Kvällen avslutades med charader. De vi skulle visa med gester var olika länder.
Jag hade så himla kul!
We celebrated midsummer on the beach and then later with a big scandinavian midsummer lunch in the house.
Oj vad härligt det ser ut!
Gillar den röda klänningen, jag har en likadan i ljusblått, men konstaterar att den var väldigt fin i rött också… 🙂
Gillar din blogg, då du bjuder på så himla härliga bilder!
Hälsningar från enklinge 🙂
Tack Åsa och vad roligt att du har en likadan klänning i ljusblått! Kram på dig och hoppas du har det skönt på Enklinge! Jag kommer nog snart dit på besök…;)