Byte av världar. Ingen sol som försiktigt letar sig mellan träden. Inte doften av min barndomslekstuga och ljudet av dörren som dukar till av vinden. Inte ens en tussilago.
Men istället något annat.
När jag och Edu körde upp från stranden i går kväll kunde jag se solen gå ner bakom berget och det såg så vackert ut. Ljudet av människorna som pratar högt och glatt. Vi hamnar på ett torg och plötsligt plockar några killar fram sina gitarrer. Snart dansar nästan alla.
När vi nyss bytt värld tänker jag på vad det gör med dig.
Dina första upplevelser. Lugnet på Åland och de långa frukostar med mormor och morfar. Allt liv och rörelse här och lekstunderna i parkerna med den värmande solen som vår ständiga följeslagare.
Bägge världar kommer att finnas i dig.
Det verkar så härligt att få båda världarna. Inte alltid helt enkelt, det förstår jag, men i stort liksom.
Ja, jag förstår vad du menar. Och jag tror det är så jag måste tänka. Kram på dig och hoppas allt är bra med dig!
Du skriver så fint Liz. Hon får det bästa av två världar skulle jag säga! Kramar 🙂
Tack Tara! Vad roligt att höra! Hoppas allt är bra med dig! Kram!