Sunday in the sun

IMG_1030

I dag regnar det här men igår värmde solen så där skönt så att man kunde sitta på en parkbänk och lyckas få några fräknar på näsan.

IMG_1036
Vi gick ner till stranden och såg att det var fler som hade fått samma idé.
IMG_1059
Ibland glömmer jag bort att vi bor så nära havet som vi gör och jag blir så glad när jag ser sanden, vattnet och palmerna.
IMG_1041
Det märks ändå att det även är vinter här i Barcelona. Människor kläder går i de mörka skalorna och det är inte lika mycket turister. Inte heller lika många som tar ett dopp i det blå.
IMG_1043
IMG_1050
Juni och Edu i vimlet.
IMG_1032
En matmarknad med allt gott som finns här i form av ostar, skinkor och korvar.
IMG_1053
Och så plötsligt började ett skönt soulband spela på stranden.
IMG_1063
Sedan tyckte vi det var dags att gå hemåt för lunch och siesta. Först förbi Barcelonetas alla balkonger.
IMG_1062
Och längs havsgatan till busshållsplatsen.
Skön morgon och en skön och väldigt lugn helg.

Lämna en kommentar

jag är Emily

Welcome to Nook, my cozy corner of the internet dedicated to all things homemade and delightful. Here, I invite you to join me on a journey of creativity, craftsmanship, and all things handmade with a touch of love. Let's get crafty!

Låt oss ansluta