Singing as meditation

IMG_8236.JPG
Jag har varit på kör ikväll. Innan jag for dit kände jag mig alldeles för trött för att orka, men nu i efterhand var det så bra att jag åkte.
Sjunga är verkligen som meditation för mig. Eller som att gå på kickboxning eller något liknande. Jag får ut frustration, spänningar, stress och oro ur mitt system. Och hjärnan känns så mycket lugnare efteråt.
Den här bilden har vår körledare Samuel tagit. Stella Polaris som vår kör heter har i höst fått tillökning av flera nya medlemmar, både killar och tjejer, och det är superkul.
Och även Juni är förstås med på ett hörn. Idag var Edu ute och gick med henne i kvarteren där vi övar och kom upp när det behövdes på amningspaus. Förra gången var hon med och lyssnade.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s