Strawberry cake

SONY DSC

I måndags fyllde Edu år och jag bakade en riktig somrig jordgubbstårta. Jag gillar det här receptet för kakan blir riktigt saftig och fin.

Tårtbotten
4 ägg
2 dl socker
1 dl vetemjöl
1 dl potatismjöl
1 tsk bakpulver
 
Fyllning 1 – jordgubbsgrädde
250 g jordgubbar
2 dl vispgrädde
 
Fyllning 2 – bananvaniljkräm
2 dl vaniljvisp
2 bananer
 
Garnering
3 dl vispgrädde
Jordgubbar och banan till garnering
Vispa ägg och socker pösigt. Blanda vetemjöl, potatismjöl och bakpulver i en skål. Vänd ner mjölblandningen i äggvispet. Häll smeten i en smord och bröad form med löstagbar botten. Grädda i nedre delen av ugnen i 175 grader ca 35 minuter. Låt bottnen vila i fem minuter, ta sedan bort kanten på formen och låt bottnen svalna helt på ett galler under bakduk.
Mixa jordgubbarna och vispa grädden. Rör ner jordgubbarna i grädden. Vispa vaniljvispen. Mosa bananerna och rör ner dem i den.
Dela tårtbotten i tre delar. Lägg den nedersta på ett kakfat. Bred ut jordgubbsgrädden över bottnen, lägg på mittenbiten och bred ut bananvaniljkrämen på den. Lägg på den översta botten och bred vispad grädde ovanpå och runt om hela tårtan. Dekorera med jordgubbar.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s