7 saker jag gillar

Alla trädgårdsprogram och bloggar som nu tipsar hur man ska göra för att odla. Jag är för första gången i mitt liv med trädgård och har längtat så efter detta. Igår var jag och köpte lökar för att odla dahlior, en av de vackraste blommorna jag vet. Igår körde även programmet Trädgårdstider igång på SVT och på Johanna Bradfords blogg finns superbra trädgårdsinspiration.

Alla initiativ att stödja lokala företag så att de inte går under i dessa tider. Detta skrev Hair by Julia häromdagen på Instagram och jag tyckte det var så bra. Jag tänker att jag också ska försöka stödja lokala företag så gott det går genom att exempelvis ta hem take away från olika restauranger och kaféer på Åland.

En grej jag bland annat unnar mig just nu är blommor, eftersom vi är så mycket hemma och det känns både hoppfullt och fint att kunna titta på dem. Dessa fina påskliljor köpte jag på Rosenblads häromdagen. Där köpte jag även mina dahlior-lökar.

Andra fina saker är alla frukostbilder som jag ser på Instagram. Känns viktigt att börja dagen på ett bra sätt. Denna bild kommer från Elsa Billgren.

Jag försöker även varje dag fixa mig lite fin, trots att jag jobbar hemifrån. Jag klär på mig, bäddar sängen och sätter upp håret så det känns som jag ska iväg på jobb. Då är alltid Gossip Girl bra inspiration, även på tal om tv-serier som får en att tänka på något helt annat.

En till fin sak som piggar upp mig är alla bilder folk just nu lägger ut på Facebook från när de är unga. Här är jag backpackandes i Asien som 20-åring. These were the days! 🙂

Till sist tycker jag att det är superfint hur så många hittar ut i naturen dessa dagar och söker tröst i den. Edu är friluftsmänniska långt in i själen och fastän jag annars ibland kan klaga på att jag hellre skulle vilja stanna hemma än ge mig ut i skogen, så är jag just nu väldigt tacksam att han drar oss iväg ut på äventyr.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s