I söndags vandrade Edu, jag och Juni ner för La Ramblan för att ta oss till stadsdelen Raval och gå på teater i kulturcentret
CCCB som ligger där, alldeles intill det moderna museet MACBA.
Jag tycker väldigt mycket om Raval med sina smala gränder, mysiga barer och mångkulturella känsla, men jag är inte så ofta där.
Teatern vi skulle se görs av ett teatergäng som heter Teatre Viu och som är jätteduktiga. Föreställningen riktar sig till 0-5 år, men som vuxen var det också roligt.
Innan teatern körde igång fick Juni tag på ett programblad. Hon verkade känna sig hemma på direkten.
Föreställningen handlade om händerna och allt man kan göra med dem.
Med hjälp av ljus, ljud och olika färger skapades olika världar
som en blå värld
och en värld full av stjärnor.
Allt var så fint och sagolikt, men allra bäst var det att titta på barnens reaktioner. De var så hänförda.
Hela föreställningen varade ungefär 40 minuter. Efteråt var vi nöjda och glada med spring i benen. I alla fall en av oss.
Och lite hungriga förstås.
En liten stund därefter somnade Juni i vagnen och jag och Edu promenerade hem genom stan.
Ps! Ifall det är någon som befinner sig i Barcelona och är intresserad av babyteater, så kan ni boka och köpa biljetter på nätet på CCCB:s hemsida.
Föreställningen är på katalanska, men eftersom den innehåller väldigt lite prat, gör det ingenting om man inte förstår allt.
Vilken härlig teater!! 👍☺️ O juni var så lik dig med solglasögonen! 😉