Babyteater i Raval

IMG_3858

I söndags vandrade Edu, jag och Juni ner för La Ramblan för att ta oss till stadsdelen Raval och gå på teater i kulturcentret
CCCB som ligger där, alldeles intill det moderna museet MACBA.

Jag tycker väldigt mycket om Raval med sina smala gränder, mysiga barer och mångkulturella känsla, men jag är inte så ofta där.
IMG_3863
Teatern vi skulle se görs av ett teatergäng som heter Teatre Viu och som är jätteduktiga. Föreställningen riktar sig till 0-5 år, men som vuxen var det också roligt.
IMG_3862
Innan teatern körde igång fick Juni tag på ett programblad. Hon verkade känna sig hemma på direkten.
IMG_3867
Föreställningen handlade om händerna och allt man kan göra med dem. IMG_3870
Med hjälp av ljus, ljud och olika färger skapades olika världar
IMG_3869
som en blå värld
IMG_3875
och en värld full av stjärnor.
IMG_3876
Allt var så fint och sagolikt, men allra bäst var det att titta på barnens reaktioner. De var så hänförda.
IMG_3882
Hela föreställningen varade ungefär 40 minuter. Efteråt var vi nöjda och glada med spring i benen. I alla fall en av oss.
IMG_3880
Och lite hungriga förstås.

En liten stund därefter somnade Juni i vagnen och jag och Edu promenerade hem genom stan.

Ps! Ifall det är någon som befinner sig i Barcelona och är intresserad av babyteater, så kan ni boka och köpa biljetter på nätet på CCCB:s hemsida.
Föreställningen är på katalanska, men eftersom den innehåller väldigt lite prat, gör det ingenting om man inte förstår allt.

One thought on “Babyteater i Raval

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s